KONSPEKT ZAJĘĆ Z RELIGII DLA KLASY III ZESPOŁU SZKÓŁ NR 14

 

Prowadzi: Iwona Krzykała                                                            

 

TEMAT KATECHEZY: NA CHRZCIE STAJĘ SIĘ DZIECKIEM BOŻYM.

 

CELE: uczeń

·        Utrwala pojęcie grzechu pierworodnego i łaski Bożej

·        Wie, że przez chrzest święty staje się Dzieckiem Bożym

·        Wie, że woda chrztu świętego obmywa z pierworodnego grzechu

·        Rozumie wartość i konieczność chrztu dla otrzymania zbawienia

·        Rozróżnia duszę czystą a duszę żyjącą bez Boga, brudną

METODY: słowna, oglądowa, praktycznego działania

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Pismo Św., świeca, kamienie, podkład muzyczny, obrazki przedstawiające duszę czystą z obecnością Boga, duszę bez Boga, trzy kamienie: bez skazy, ze skazą, z wyrzeźbioną różą, serca w kopertach dla każdego dziecka, lalka i naczynie na wodę

 

PRZEBIEG KATECHEZY

 

WPROWADZENIE

-         Przywitanie dzieci słowami: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.”

-          Dzieci odpowiadają: „ Na wieki wieków Amen.”

-          Dzieci czynią znak krzyża samodzielnie lub z pomocą

-          Teraz przywitajmy się ze sobą naszą znaną piosenką: „ Witaj Małgosiu...

-          Przywitajmy też najważniejszą osobę na tym spotkaniu – Pana Jezusa, śpiewając Mu naszą piosenkę: „ Witaj Jezu...

 

Dzisiaj chcę wam opowiedzieć historię, która wydarzyła się bardzo dawno temu. W dalekim kraju żył sobie król, który otrzymał od swojej mamy piękny kamyk. Każdego ranka król oglądał kamyk, podziwiał jego gładkość, cieszył się, że może na niego patrzeć, gdyż była to jedyna pamiątka po jego mamie. Możecie sami zobaczyć jaki ten kamyk jest gładki, nie ma na nim żadnej rysy, kreski. ( każde dziecko bierze do ręki kamyk i go głaszcze) Pewnego dnia, jak co dzień król wziął kamyk do ręki i ku swojemu przerażeniu zauważył rysę na swoim kamieniu. Był przerażony, jego piękny kamień jest skaleczony, ma rysę, co się stało, dlaczego tak jest? – zadawał sobie te pytania. Kto mi pomoże? Zwołał wielu znawców kamieni, ogłosił wysoką nagrodę, ale nikt z kamieniarzy nie mógł mu pomóc. Każdy mu tłumaczył, że rysa jest w środku i nic nie można na to poradzić. Król był załamany, to jego jedyna pamiątka po ukochanej mamie. Kiedy stracił już nadzieję, zgłosił się do niego pewien młody człowiek i powiedział: „Królu, daj mi ten kamień na jeden dzień. Postaram ci się go uleczyć”.

-         Jak to zrobisz? Tylu dobrych znawców kamieni oglądało mój skaleczony kamień i nikt nie potrafił zatrzeć rysy, która jest w środku !

-         Zaufaj mi – prosi nieznajomy

-         Cóż mi szkodzi i tak nie ma już takiej wartości jak kiedyś, a może on poradzi sobie z tą rysą – myśli król

-         Weź go – mówi do nieznajomego.

Minęła noc. Nigdy nie była taka długa, gdy słońce wzeszło pojawia się nieznajomy i uśmiechając się serdecznie podaje kamień królowi. Król bierze delikatnie kamień, gładzi go i zamiast rysy widzi piękną różę.

-         A gdzie rysa? – pyta król.

-         Jest tutaj. Widzisz tę łodygę, to właśnie ta rysa. Nie zniknęła. Musisz się nauczyć z nią żyć. Ale ona wcale nie musi być rysą, może być piękną różą.

 

Kochani, ten piękny kamień możemy porównać do duszy człowieka.

Mamy tu dwa stany duszy – dusza czysta z obecnością Boga i dusza bez Boga, oraz trzy kamienie – bez rysy, z rysą, z wyrzeźbioną różą.

Te dwa kamienie można porównać do duszy ludzkiej. Jeden do duszy czystej, bez rysy, żyjącej z Bogiem, drugi do duszy zranionej przez grzech. Trzeci kamień „uleczony” przedstawia duszę uleczoną. Jak myślicie, kto jest Lekarzem duszy?

 

ZASADNICZA TREŚĆ KATECHEZY

 

Bóg posyła do ludzi Pana Jezusa, lekarza naszej duszy. Kto uzdrowił naszą duszę?( Jezus) Jezus natomiast daje polecenie swoim apostołom mówiąc:

Dzieci na stojąco słuchają słów z Ewangelii.

-         Czytanie z Ewangelii wg Św. Mateusza (Mt 28,19)

„IDŹCIE WIĘC NA CAŁY ŚWIAT I NAUCZAJCIE WSZYSTKIE NARODY, UDZIELAJĄC IM CHRZTU W IMIĘ OJCA I SYNA, I DUCHA ŚWIĘTEGO.”

-         Oto Słowo Boże

-         -Bogu niech będą dzięki.

-         Jakie zadanie otrzymali apostołowie?

-         W czyje imię mają udzielać chrztu św.?

Na ostatniej katechezie byliśmy w kościele, w kaplicy. Czy pamiętacie kogo tam spotkaliśmy? Kogo witaliśmy?

 

Kiedy byliście mali wasi rodzice zanieśli was do kościoła i przedstawili was Bogu. Poprosili księdza, aby udzielił wam chrztu. Ksiądz polewając waszą główkę wodą święconą wypowiedział takie słowa: „ Mateuszu, ja ciebie chrzczę w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

 Powtórzcie te słowa – dzieci wypowiadają formułę chrztu św. a następnie katecheta wręcza każdemu dziecku kopertę, w której znajduje się symbol czystej duszy – czerwone serce ze świecą symbolizującą Boga.

 

            Otwórzcie teraz kopertę. Dzieci wyjmują serca. Od momentu chrztu wasza dusza została uleczona. Bóg zmazał z niej grzech pierworodny i sam w niej zamieszkał. Staliśmy się dziećmi Bożymi.

-Za co możemy podziękować Panu Jezusowi? ( za chrzest, rodziców, chrzestnych)

uczynimy to wspólnie słowami:

„Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, jak była na początku i teraz,
i zawsze, i na wieki wieków. Amen.”

 

PODSUMOWANIE

 

Wracając do naszych kamieni. Czysty, gładki kamień bez rysy przedstawia duszę czystą, bez żadnego grzechu, drugi kamień mówi nam o duszy zranionej przez grzech, duszy bez Boga, trzeci kamień to dusza zraniona przez grzech, ale uleczona przez Jezusa podczas chrztu świętego. Dzieci umieszczają obok kamienia z różą – duszę czystą i znak chrztu św.

Na koniec opowiem wam pewną historię.

Do księdza przyszła Małgosia i Piotruś. Dziewczynka trzymała lalkę, chłopczyk misia. Małgosia poprosiła, aby ksiądz ochrzcił ich zabawki. Ksiądz uśmiechając się odmówił im. Dlaczego? (wypowiedzi dzieci) Lalka, miś nie mają duszy, dlatego ich nie chrzcimy. Możemy jedynie przy pomocy lalki pokazać, jak to czyni Pan Jezus przez kapłana.

Dzieci odgrywają inscenizację – osoby – „ mama, tata, ksiądz, chrzestni”; czynności- prośba o chrzest, prośba o podanie imienia dziecka, ceremonia chrztu.

Na białym ubranku lalki na początku jest symbol duszy bez Boga, który w odpowiednim momencie zostaje odwrócony na drugą stronę, przedstawiając duszę Dziecka Bożego.

Kończąc nasze zajęcia podziękujmy Panu Jezusowi za to, że jesteśmy Dziećmi Bożymi i przez chrzest należymy do wielkiej Rodziny Bożej. Pamiętając, że jest październik polećmy siebie, naszych rodziców, rodziców chrzestnych opiece Maryi.

 

MODLITWA

Zdrowaś Mario, łaski pełna...

 

 

 

                         Opracowała  mgr Iwona Zofia Krzykała

 

 

Powrót